Gałęzią medycyny, która zajmuje się zapobieganiem i rozpoznawaniem schorzeń nowotworowych, jest onkologia. To dziedzina obejmująca wielospecjalistyczne leczenie osób chorych na raka. Usługi w tym obszarze świadczy nasza poradnia w Opolu. Funkcjonuje tu gabinet onkologiczny, w którym na konsultacje mogą umówić się pacjenci z podejrzeniem nowotworu lub zdiagnozowaną już chorobą. Lekarz specjalizujący się w tym zakresie świadczy wsparcie osobom, które są już w trakcie kuracji, jak i przygotowującym się do terapii. Poza diagnozowaniem i leczeniem zajmuje się też profilaktyką – upowszechnianiem wiedzy na temat onkologii.
Jakie usługi świadczy gabinet onkologiczny?
Prowadzony przez nas w Opolu gabinet onkologiczny zajmuje się leczeniem nowotworów łagodnych i złośliwych takich jak np.:
- włókniaki,
- tłuszczaki,
- kaszaki
oraz związanych z chorobami piersi.
Ponadto w gabinecie diagnozujemy też guzki:
- występujące pod skórą,
- nerek,
- wątroby,
- trzustki.
Wykorzystujemy do tego m.in. sprzęt USG lub zlecamy specjalistyczne badania.
Jak wygląda konsultacja w gabinecie onkologicznym?
Na wizytę w gabinecie onkologicznym należy przygotować dotychczasową dokumentację medyczną oraz mieć przy sobie aktualne wyniki badań. Podczas konsultacji lekarz analizuje wszystkie informacje i przeprowadza wywiad chorobowy z pacjentem. Ponadto wykonuje odpowiednie badania podmiotowe i przedmiotowe z zakresu onkologii. Na podstawie uzyskanej wiedzy na temat stanu zdrowia danej osoby decyduje o kierunku dalszego postępowania terapeutycznego.
Kiedy wskazana jest wizyta w gabinecie onkologicznym?
Z pewnością w sytuacji, gdy zostały wykonane badania obrazowe, które wskazują na podejrzenie zmian nowotworowych. Wizyta w gabinecie onkologicznym w Opolu jest również zalecana, jeśli ma miejsce remisja choroby nowotworowej. Niepokojącym objawem są też rany po operacjach, które nieprawidłowo się goją oraz blizny zmieniające wygląd.
Ponadto do specjalisty z zakresu onkologii powinni zgłosić się pacjenci, którzy zaobserwują u siebie poniższe objawy:
- znamiona, narośla i guzy pojawiające się nagle na ciele lub zmieniające kształt, kolor, jak również występowanie w nich płynów,
- trwające przez wiele tygodni chrypka i/lub kaszel,
- wycieki z brodawek sutkowych,
- krew w kale i krwiomocz,
- ciągłą utratę wagi,
- krwioplucie,
- krwawienie pomiędzy miesiączkami i po menopauzie.
Do innych symptomów przemawiających za tym, aby umówić się na wizytę w gabinecie, a które mogą świadczyć o schorzeniach z dziedziny onkologii, zalicza się powiększenie części bądź całego jądra oraz zwiększenie jego ciężaru. Pacjenta powinny również zaniepokoić niegojące się owrzodzenia oraz rany w jamie nosowej i ustnej lub stwierdzona na podstawie badań niedokrwistość. Takie dolegliwości jak częsta zgaga, długotrwały ból żołądka bądź wątroby czy zażółcona skóra i białka oczu także mogą świadczyć o rozwoju raku.
Jeśli dana osoba zaobserwuje u siebie przewlekłą gorączkę, powiększone węzły chłonne (pomimo braku infekcji), bezsenność lub nadmierną senność, przewlekłe osłabienie lub drgawki i nadmierną potliwość warto, aby zdecydowała się skonsultować te objawy ze specjalistą.
Im szybciej uda się postawić prawidłową diagnozę w gabinecie onkologicznym, tym możliwe jest wcześniejsze podjęcie odpowiedniego leczenia.
Jakie możliwości pacjentom daje onkologia?
Jeśli chodzi o sposoby kuracji, to onkologia pozwala na m.in.:
- leczenie chirurgiczne – polegające np. na całkowitym wycięciu nowotworu z organizmu chorego (wraz z guzem usuwa się także pewien obszar znajdującej się dookoła niego tkanki zdrowej),
- terapię systemową – która obejmuje chemioterapię (z użyciem leków doprowadzających do śmierci komórek nowotworowych), hormonoterapię (podawanie preparatów hormonalnie czynnych), immunoterapię (zastosowanie środków wpływających na układ odpornościowy), leczenie celowane (przy zastosowaniu produktów działających na konkretny receptor umiejscowiony na komórce nowotworowej lub blokujących przekazywanie informacji wewnątrz komórki)
- medycynę nuklearną – wykorzystuje izotopy promieniotwórcze w przerzutach do kości,
- radioterapię – obejmuje terapię miejscową nowotworów za pomocą energii promienistej z urządzeń emitujących promieniowanie rentgenowskie, gamma, neutronowe, elektrony, cząstki alfa.
Szybka i prawidłowa diagnoza onkologiczna istotnie wpływa na skuteczne leczenie. Wiele nowotworów, które zostaną wcześnie rozpoznane w gabinecie specjalisty, można wyleczyć we wczesnym stadium.