Logo Unii Europejskiej Leader Logo n Logo Prow

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.

Gabinet Dietetyka Klinicznego

gabinet dietetyczny.jpeg

Nowoczesna Medycyna proponuje pomoc również w zakresie żywienia. Dietetyk kliniczny jest specjalistą, z którego usług korzystają nie tylko pacjenci z nadwagą i otyłością. Uczy on m.in. zasad zdrowego odżywiania oraz opracowuje zalecenia żywieniowe dla osób zmagających się z wieloma innymi chorobami. Ocenia jakość składników i produktów żywieniowych oraz ich wpływ na zdrowie człowieka. Ponadto dysponuje wiedzą z pogranicza medycyny, farmakologii, anatomii, biochemii, medycyny i psychologii. Wykorzystując posiadane informacje, układa zindywidualizowane plany żywieniowe.

Czym zajmuje się dietetyk kliniczny?

Jest to specjalista, który wie, czym i jak żywić pacjentów na różnych etapach choroby po to, aby: zapobiec jej rozwojowi, stanom zaostrzenia schorzenia bądź przyspieszyć leczenie i rekonwalescencję pacjenta. Dietetyk kliniczny bazuje na wiedzy dotyczącej zależności między układem pokarmowym a innymi organami. Na tej podstawie dopasowuje diety do określonych problemów i stanu ich zaawansowania u chorego. Zanim jednak ułoży konkretny jadłospis i zaproponuje zmianę nawyków związanych z odżywianiem się, przeprowadza wywiad żywieniowy z daną osobą. Ponadto:

  • ocenia stan odżywienia (zdrowia) pacjenta,
  • sposób jego żywienia,
  • wykonuje pomiary antropometryczne,
  • analizuje wyniki badań laboratoryjnych w zakresie poziomu składników odżywczych w organizmie.

Zadaniem dietetyka klinicznego jest również opracowywanie materiałów edukacyjnych dla osób chorych i ich opiekunów. Zasad prawidłowego odżywiania uczy też osoby zdrowe.

Przy jakich schorzeniach może pomóc dietetyk kliniczny?

Jego wsparcie w zakresie dopasowania właściwej diety obejmuje pacjentów cierpiących na różne schorzenia. Poza wspomnianą już otyłością i nadwagę dietetyk kliniczny zajmuje się osobami chorującymi np. na:

  • insulinooporność,
  • niedoczynność i nadczynność tarczycy, w tym chorobę Hashimoto,
  • hipoglikemię,
  • cukrzycę,
  • nowotwory,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • chorobę wrzodową,

oraz cierpiącymi na schorzenia jelit – ich wrzodziejące zapalenie, przerost flory bakteryjnej (SIBO) oraz zespół jelita drażliwego (IBS).

Zaburzenia związane z miesiączkowaniem, nadciśnienie czy dna moczanowa to kolejne dolegliwości, w jakich może okazać się niezbędna zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Z pomocy dietetyka klinicznego korzystają też pacjenci z problemami:

  • dermatologicznymi – łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • krwi – anemia i niedokrwistość,
  • kości – osteoporoza.

Zazwyczaj przed ułożeniem jakiegokolwiek jadłospisu albo zleca wykonanie ogólnych badań diagnostycznych, aby sprawdzić stan zdrowia podopiecznego oraz bazuje na informacjach znajdujących się w dokumentacji medycznej chorego.

Zawsze dobiera dietę indywidualnie dla każdej osoby, biorąc pod uwagę przede wszystkim jej wiek, płeć, schorzenia, przyjmowane leki, tryb życia, rodzaj pracy, preferencje w zakresie jedzenia oraz możliwości finansowe. Ponadto systematycznie aktualizuje zalecony plan żywieniowy, aby zapewnić odpowiednią ilość witamin i minerałów.

Kiedy warto zgłosić się do dietetyka klinicznego?

Poza tym, że pomaga on rozprawić się z otyłością czy niewłaściwymi nawykami żywieniowymi, to również jego wsparcie przydać się może w uzyskaniu lepszego samopoczucia. Warto dietetykowi klinicznemu opowiedzieć o wszystkich swoich dolegliwościach, a jeśli zajdzie taka konieczność – skieruje on pacjenta na dalsze badania i poradzi, co może zrobić, aby wyeliminować problem.

Chory powinien poinformować w gabinecie nie tylko o tym, jak się odżywia, lecz także o swoich nietolerancjach pokarmowych (również tych niepotwierdzonych testami). Czasami przydatne okazuje się prowadzenie dzienniczka, aby ocenić, jakie jedzenie służy danej osobie, a po którym odczuwa określone dolegliwości.

Sam specjalista ma wiedzę na temat wpływu na zdrowie człowieka określonych produktów spożywczych i interakcji zachodzących pomiędzy konkretnymi składnikami diety. W związku z tym, jak i informacjami uzyskanymi od pacjenta, może zaproponować plan żywieniowy zawierający dania, które będą smaczne, zazwyczaj niezbyt skomplikowane, a przede wszystkim właściwie dopasowane do danej przypadłości.

Leczenie dietetyczne jest bowiem równie ważne dla chorego i często stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego.