Logo Unii Europejskiej Leader Logo n Logo Prow

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.

Diagnostyka USG

diagnostyka usg.jpeg

Pacjentom przychodni Nowoczesna Medycyna możemy zaproponować różne formy badań. Jednym z nich jest diagnostyka USG oferowana w Opolu, czyli ultrasonografia, będąca metodą obrazowania narządów człowieka o bardzo szerokim zastosowaniu w medycynie. Aby ją wykonać, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. Nie zaleca się jej tylko w miejscach otwartych ran, oparzeń, a także urazów kości.

Na czym polega badanie USG?

Pozwala ono lekarzowi obejrzeć wnętrza ciała pacjenta, a obraz kreowany jest na podstawie wysyłanych impulsów fal ultradźwiękowych. Wytwarza je kryształ znajdujący się w sondzie stosowanej w ultrasonografie. Przykłada się ją bezpośrednio do powierzchni ciała lub – jak w przypadku narządów płciowych czy układu moczowego – głowicę wprowadza się naturalnymi otworami, czyli transwaginalnie lub transrektalnie. Powstające podczas diagnostyki USG i komputerowo przetworzone echo pojawia się w postaci obrazu na monitorze i podlega ocenie lekarza radiologa.

Jaką diagnostykę USG wykonujemy?

Osoby korzystające z usług naszej przychodni mogą wykonać różnego rodzaju badania obrazowe. Realizujemy w Opolu następujące USG:

  • piersi,
  • węzłów chłonnych,
  • tarczycy,
  • jamy brzusznej,
  • nerek,
  • pęcherza moczowego,
  • prostaty.

Oprócz tego specjalizujemy się również w innych badaniach ultrasonograficznych.

USG ginekologiczne oraz dla kobiet w ciąży

Pierwsze z nich odbywa się przy użyciu sondy przezpochwowej zabezpieczanej każdorazowo osłonką lateksową pokrytą żelem. Diagnostyka obrazowa w tym przypadku pozwala ocenić narządy w miednicy mniejszej, a dzięki temu – wykryć różne choroby, nieprawidłowości czy zmiany, w tym m.in.:

  • zespół policystycznych jajników,
  • torbiele,
  • mięśniaki,
  • nieprawidłową grubość endometrium,
  • zmiany nowotworowe w obrębie narządów płciowych,
  • nieprawidłową budowę mięśni macicy, kości i tkanek miednicy.

Jeśli chodzi o kobiety, w ciąży diagnostyka USG zaliczana jest to jednych z podstawowych i obowiązkowych badań. Pozwala ono bowiem lekarzowi kontrolować rozwój płodu oraz budowę jego ciała.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej przyszła mama powinna mieć ultrasonografię między następującymi tygodniami ciąży:

  • 11–14,
  • 18–22,
  • 28–32.

oraz niezwłocznie po 40. tygodniu ciąży.

Zazwyczaj wiele kobiet spodziewających się dziecka ma również wykonywane badanie ultrasonograficzne na pierwszej wizycie, przed 10. tygodniem w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności ciąży. Jest to wówczas jedyne USG, które realizuje się sondą dopochwową, a nie przezbrzuszną.

USG metodą Dopplera

Badamy również przepływy dopplerowskie, czyli przeprowadzamy ultrasonografię w naczyniach żylnych i tętniczych. Jest ona zalecana przede wszystkim u pacjentów ze zmianami miażdżycowymi i chorobami zatorowymi oraz przy podejrzeniu tętniaków. W ten sposób możliwe jest zapobiegnięcie powikłaniom takim jak np. udar mózgu, zatorowość płucna czy zawał serca. Oprócz tego wskazaniem są też patologiczne zmiany wpływające na przepływ krwi w żyłach i tętnicach. Metoda dopplerowska ma duże znaczenia w diagnostyce nieprawidłowości krążeniowych kończyn dolnych i górnych. Korzysta się z niej również przy podejrzewaniu zmian o charakterze nowotworowym. USG pozwala wówczas prześledzić przepływ krwi w węzłach chłonnych lub ocenić rodzaj guzów wątroby i określić stopień ich złośliwości.

Jak przygotować się do USG?

W zależności od rodzaju badanego narządu obowiązują różne procedury. Do USG jamy brzusznej należy być kilka godzin wcześniej na czczo, a przez 2-3 dni poprzedzające badanie unikać jedzenia pokarmów wzdymających. W przypadku badania miednicy wymagane jest wypełnienie pęcherza moczowego – aby odczuwane było przynajmniej umiarkowane parcie na mocz. Zaleca się więc by mniej więcej godzinę przed badaniem wypić litr niegazowanej wody mineralnej.

Przed diagnostyką metodą Dopplera zalecany jest ok. 20 lub 30-minutowy spoczynek. Umożliwia to porównanie przepływów z odpowiednimi normami. W innych sytuacjach nie ma raczej specjalnych obostrzeń, a chory przyjmuje leki w dniu badania tak jak dotychczas.

Proponowana przez nas diagnostyka USG w Opolu pozwala m.in. ocenić stan pacjenta i podjąć decyzję na temat dalszego leczenia lub profilaktyki.