Wśród specjalistów przyjmujących w gabinetach specjalistycznych Nowoczesnej Medycyny znajduje się m.in. ginekolog. Realizowane przez niego zabiegi ginekologiczne mogą mieć charakter m.in. diagnostyczny lub terapeutyczno-leczniczy. W przypadku pierwszej opcji wszelkie zmiany zdrowotne rozpoznawane są m.in. za pomocą USG. Z kolei w drugim – usuwane przy zastosowaniu różnych metod.
Przykładowe zabiegi ginekologiczne
W przychodni wykonujemy wszelkiego rodzaju zabiegi ginekologiczne związane zarówno z leczeniem konkretnych schorzeń, jak i antykoncepcją. Najczęściej realizowane wymieniamy poniżej.
Założenie i usunięcie wkładki domacicznej
Jest to jedna z metod antykoncepcyjnych. Zabieg ginekologiczny włożenia wkładki, popularnie nazywanej spiralą zalecany jest przede wszystkim kobietom, które już rodziły, a szukają rozwiązania zabezpieczającego przed niechcianą ciążą na okres nawet do 5 lat. Działa ona na zasadzie uwalniania hormonów tylko w obrębie miednicy, przez co do krwioobiegu przedostaje się ich znikoma ilość. Zadaniem wkładki jest wytwarzanie dla plemników niekorzystnego środowisko w macicy, poprzez zmniejszanie comiesięcznego wzrostu śluzówki macicy i zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co utrudnia im przedostanie się do komórki jajowej.
W pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który:
- oceni ogólny stan zdrowia,
- wykona USG ginekologiczne i piersi,
- pobierze wymaz na cytologię szyjki macicy – jeśli pacjentka nie ma aktualnych badań.
Powyższe czynności mają na celu wykluczenie ciąży, endometrium oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Spiralę aplikuje się do 7 dni od momentu rozpoczęcia cyklu miesiączkowego – lekarz umieszcza ją przez kanał szyjki w jamie macicy i sprawdza prawidłowość jej ułożenia przez badanie USG. Przeciwskazaniem do tego zabiegu ginekologicznego mogą być np. choroby zapalne i nowotworowe w obrębie narządu płciowego, ostre lub nawracające bóle miednicy, wielokrotne poronienia, mięśniaki, nadżerki, wady wrodzone i zniekształcenia macicy oraz uczulenie na składniki wkładek. Oprócz tego w gabinecie oferujemy usunięcie wkładki domacicznej.
Leczenie nadżerki metodą krioterapii
Tego rodzaju przypadek jest zmianą chorobową występującą w części pochwowej szyjki macicy, powstałą w wyniku infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych oraz związaną z ubytkiem tkanki nabłonkowej. U większości pacjentek nie dają żadnych objawów, a diagnoza stawiana jest dopiero w trakcie rutynowego badania. Do jej charakterystycznych symptomów należą jednak:
- ból w podbrzuszu,
- nieprzyjemnie pachnące upławy,
- krwawienie po stosunku.
Nadżerkę leczy się różnymi metodami i warto podjąć szybkie działania w tym zakresie. Zaniedbanie takiej zmiany może z kolei spowodować bezpłodność, rozwój stanów przedrakowych lub nawet doprowadzić do raka szyjki macicy. Krioterapia jest jednym z zabiegów, jaki można wówczas zastosować. Polega on na wymrażaniu zazwyczaj ciekłym azotem o temperaturze około -195 stopni chorobowo zmienionych komórek. Te następnie organizm może usunąć w postaci obfitych, wodnistych upławów, a błona śluzowa się regeneruje. Czynności podejmowane przez ginekologa trwają z reguły 3-5 minut.
Po zabiegu ginekologicznym nie powinny pozostać blizny, a ścianka szyjki macicy utrzymuje swoją elastyczność. W okresie rekonwalescencji należy unikać kontaktów seksualnych, aby jej nabłonek mógł się zregenerować. Niewskazane są również kąpiele, stosowanie tamponów czy wizyty na basenie.
Pobieranie celowanych wycinków z szyjki macicy
Wskazaniem do tego zabiegu ginekologicznego są nieprawidłowe zmiany na tarczy części pochwowej szyjki macicy. Po pobraniu wycinków celowanych (najczęściej bez znieczulenia) wykonuje się łyżeczkowanie jej kanału. Uzyskany materiał jest z kolei poddawany badaniu histopatologicznemu.
Przed zabiegiem ginekologicznym należy wyleczyć ewentualny stan zapalny pochwy. W przypadku pacjentek miesiączkujących powinno się zrealizować postępowanie zabiegowe w pierwszej fazie cyklu, zaraz po zakończeniu krwawienia. Po pobraniu wycinków może utrzymywać się trwające od kilku godzin do kilku dni plamienie z pochwy. Ponadto ginekolog zajmuje się też m.in. zdejmowaniem szwów po operacjach i zabiegach ginekologicznych.
Istnieje wiele chorób kobiecych, które można wyleczyć w ten właśnie sposób, czyli po wcześniejszej diagnostyce oraz konsultacji z lekarzem specjalistą. Szybkie wykrycie ewentualnych zmian zdrowotnych pozwala szybko rozpocząć terapię.